Reševalci iščejo preživele na kraju izraelskega napada v bližini univerzitetne bolnišnice Rafik Hariri. Foto: Reuters

Reševalci iščejo preživele na kraju izraelskega napada v bližini univerzitetne bolnišnice Rafik Hariri. Foto: Reuters

Hezbolah je po nočnih izraelskih napadih na jug Libanona in južna predmestja prestolnice Bejrut sporočil, da je izstrelil rakete na oporišče Glilot, ki ga uporablja enota 8200 izraelske vojaške obveščevalne službe, in na območje Nirit v predmestju Tel Aviva. Z raketami je napadel tudi pomorsko bazo v Hajfi na severu Izraela.

Kot navaja katarska televizija Al Džazira, je Hezbolah izstrelil okoli 12 raket srednjega dosega.

Nekaj minut pozneje so se v Tel Avivu oglasile sirene, ki svarijo pred raketnim napadom, na območju pa so razglasili izredno stanje ter omejili letalski promet. Kot navaja Al Džazira, je bilo v predmestju Tel Aviva slišati več eksplozij, sicer pa poročil o uspešnosti omenjenih napadov ni.

Ostanki sestreljene rakete so po poročanju izraelskih medijev poškodovali eno osebo na severu države, pri tem pa je nastala tudi gmotna škoda.

Hezbolah je v zadnjem letu čezmejnega obstreljevanja redno ciljal sever Izraela. Današnji napadi pa kažejo, da je šiitsko gibanje kljub izraelski invaziji in trajajočim spopadom sposobno ciljati tudi osrednji del Izraela.


Izraelski protiraketni sistem Železna kupola prestreza rakete, izstreljene iz Libanona proti Izraelu. Foto: Reuters

Izraelski protiraketni sistem Železna kupola prestreza rakete, izstreljene iz Libanona proti Izraelu. Foto: Reuters

V napadu na Bejrut najmanj 13 mrtvih

V izraelskih napadih na južna predmestja Bejruta v bližini univerzitetne bolnišnice Rafik Hariri je bilo v ponedeljek zvečer ubitih najmanj 13 ljudi, med njimi otrok, 57 je ranjenih, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje. Tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari je pred tem napovedal nadaljnje napade na finančno strukturo Hezbolaha.

Kot je dejal Hagari, so pod omenjeno bolnišnico v Bejrutu odkrili podzemno skladišče z milijoni dolarjev v gotovini in zlatu. Dejal je, da bolnišnice ne bodo bombardirali, in libanonske oblasti pozval, naj “ne dovolijo, da bi Hezbolah uporabil denar za teror in napad na Izrael”.

“Ne bomo napadli same bolnišnice. Želim poudariti: nismo v vojni s prebivalci Libanona, v vojni smo s Hezbolahom,” je dejal Hagari.

Direktor bolnišnice Fadi Alameh je obtožbe zanikal in v intervjuju za libanonsko televizijo dejal, da bodo bolnišnico preventivno evakuirali. Vztrajal je, da bolnišnica ni povezana s Hezbolahom, in pozval libanonsko vojsko in oblasti, naj jo preiščejo.

Hagari je tudi opozoril, da se Hezbolah financira prek podjetij v Turčiji, pa tudi v Siriji in Jemnu, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Izraelska vojska je v ponedeljek sporočila, da je v 24 urah napadla približno 300 tarč Hezbolaha v Libanonu, potem ko je razširila svojo ofenzivo proti proiranski skupini z napadi na njen finančni sistem.

Izrael je kasneje sporočil, da je napadel več Hezbolahovih skladišč orožja in poveljniških centrov, vključno s pomembnim pomorskim oporiščem v Bejrutu. Tam naj bi gibanje glede na trditve izraelske vojske imelo vojaške čolne, vadbišče in območje za izvajanje poskusov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.


Vodja protokola izraelskega zunanjega ministrstva Gil Haskel in ameriški državni sekretar Antony Blinken. Foto: Reuters

Vodja protokola izraelskega zunanjega ministrstva Gil Haskel in ameriški državni sekretar Antony Blinken. Foto: Reuters

Blinken skuša oživiti pogajanja

Napad se je zgodil le nekaj ur pred prihodom ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna v Izrael. Blinknovo potovanje v regijo je že njegovo 11. po napadu palestinske skupine Hamas na Izrael 7. oktobra 2023, ki je sprožil vojno v Gazi.

Blinken bo na obisku na Bližnjem vzhodu, ki bo vključeval tudi Jordanijo in Katar, poskušal oživiti pogajanja za končanje vojne v Gazi in umiritev konflikta v Libanonu. Tema pogovorov bodo tudi začetni obrisi načrta za upravljanje Gaze po koncu konflikta, poroča AFP, ki se sklicuje na izjave neimenovanega ameriškega predstavnika.

V Izraelu bo govoril o izraelskem povračilnem ukrepu zaradi iranskega napada z balistično raketo 1. oktobra, je povedal visoki uradnik ameriškega zunanjega ministrstva, ki je govoril pod pogojem anonimnosti.

Po obisku Izraela bo Blinken v sredo odpotoval v Jordanijo, kjer bo med drugim osrednja tema dobava humanitarne pomoči v Gazo.

Aragči: Izrael ne spoštuje mednarodnega prava

Izrael je obljubil, da bo odgovoril na iranski raketni napad 1. oktobra, kar je sprožilo ugibanja, da bi med tarčami lahko bila tudi iranska jedrska območja.

Iranski zunanji minister Abas Aragči je na novinarski konferenci v Kuvajtu dejal, da si Teheran ne želi vojne na Bližnjem vzhodu in si prizadeva za zmanjšanje napetosti, vendar je pripravljen na morebiten konflikt.

“Vemo, da Izrael ne upošteva nobenega mednarodnega prava. Imamo lastna sredstva za obrambo sebe in svoje jedrske infrastrukture,” je dejal Aragči. “Ne le napad, že grožnja z napadom na jedrske objekte je mednarodni zločin in je v nasprotju z mednarodnim pravom,” je dejal.

“Vse naše sosede so nam zagotovile, da ne bodo dovolile uporabe svojega ozemlja ali zračnega prostora proti Islamski republiki Iran. Če bo Izrael v kakršni koli obliki napadel Iran, bo ta odgovoril v enaki obliki,” je še dejal Aragči.