Министерството на иновациите и растежа (МИР) провежда политика за създаване на партньорства за разработка на ключови технологии с космически приложения. Силните позиции на България във високите и информационните технологии я превръщат в отличен партньор за решения в областта на събиране и обработване на данни (хардуерни и софтуерни), включително приложения за изкуствен интелект и киберсигурност в космическите мисии. Това заяви ресорният министър Росен Карадимов на среща с ръководителя на НАСА Бил Нелсън в София. Нашата цел е България да се превърне в регионален лидер в иновациите в космическия сектор, изтъкна той.
Нелсън и Карадимов обсъдиха стратегическото партньорство на България по споразумението “Артемида” и с НАСА, съобщиха от пресцентъра на МИР. В срещата участваха също посланикът на САЩ Н. Пр. Кенет Мертен, представители на администрацията на НАСА, зам.-министрите Георги Ангелов и Красимир Якимов на иновациите и растежа, началникът на кабинета в МИР Мария Петрова, съветникът Деляна Иванова и директорът на дирекция “Политики и анализи” Мира Йосифова.
От ведомството припомнят, че в края на миналата година България се присъедини към споразумението “Артемида” (Artemis Accords) на НАСА за международно в изследването на космоса за мирни цели.
“Визитата на сенатор Бил Нелсън е силно послание към всички партниращи си по въпросите на космоса държави в контекста на присъединяването на България към споразумението “Артемида”. България е надежден и сигурен партньор на всички държави, подписали споразумението”, коментира Карадимов. По думите му страната ни има значителен потенциал за развитие в космическия сектор благодарение на стратегическото си местоположение и разрастващия се технологичен сектор.
На срещата бе обсъден капацитетът на България в редица области, свързанит с космоса – комуникации, наблюдение, безпилотни летателни апарати, киберсигурност, приложения на изкуствен интелект – събиране и обработка на големи данни и обучението и развитието на таланти и специалисти. Росен Карадимов представи конкретни предложения на подопечното му министерство за задълбочаване на сътрудничеството по споразумението “Артемида” и за развитие на компании от страната ни чрез инициативи за интеграция на българските технологии в международните космически проекти, което може да допринесе за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика. По време на разговорите бяха коментирани и възможностите за програми за обмен на студенти и изследователи с НАСА и други международни космически агенции, включително стажове и съвместни научни проекти, участие в международни бази данни за космически изследвания с български анализи и изследвания в областта на дистанционното наблюдение на Земята и др. Беше обсъдени и доброто сътрудничество между НАСА и Европейската космическа агенция през годините и участието на български изследователи и специалисти в съвместните им проекти.
Карадимов отбеляза, че Министерството на иновациите и растежа ръководи работната група за разработване на национална космическа стратегия и има амбиция за създаване на Национална космическа агенция.
Бил Нелсън пък похвали българските студенти и ученици и подчерта, че техният ентусиазъм и детайлни въпроси към космическите мисии и технологии е повод за гордост за страната ни и за оптимизъм за новото бъдеще, свързано с космическата индустрия.
Н. Пр. Мертен изрази готовност за съдействие за задълбочаване на партньорството споразумението по споразумениети “Артемида” и за установяването на нови сътрудничества между България и САЩ.
От българска страна бе изразена благодарност на НАСА и Посолството на САЩ за подкрепата за Софийския фестивал за наука и изкуство “Ало, Космос! Говори България”.