Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO, във “В развитие”, 23.10.2024

19:00 | 23 октомври 2024

Автор:
Галина Маринова

Българската държава развива токсично поведение по отношение на тегленето на заеми. Всички естествени механизми, с които можем да растем като икономика и като държава, не работят. Гласът на България трябва да започне да се чува в ЕС, защото можем и трябва да се превърнем в инициатор на промени в съюза. “Вярвам, че ЕС може да бъде едно много по-дерегулирано място, където създавайки бизнес в България, да имаш наистина достъп до целия европейски пазар. Защото в момента единният пазар не функционира наистина”. Това каза Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO, в предаването “В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Росен Стойчев.

“Проблемите с баланса на бюджета отворя един по-голям разговор за това, че целият ни икономически модел е поставен под риск. Една държава може да стане богата, а всички искаме това, по два начина. Единият е да се вкарат външни инвестиции, тоест някой отвън създава работни места, производства и плаща заплати. Другият начин е ние да изнасяме навън това, което сме произвели. Това вкарва пари в държавата. Другият начин са европейските средства”. 

Към момента всяко от тези неща на практика не работи, подчерта Иванов. “Ние сме спрели всички възможности държавата реално да прави пари. Това, с което се компенсира това бездействие, е да се теглят заеми. Те не са задължително лошо нещо. Те са добро решение, ако ги теглиш, за да стимулираш възможностите си за развитие на икономиката – инвестираш, за да изкарваш повече пари”.

“Ние в момента теглим заеми, за да плащаме пенсии и по-високи заплати на публичния сектор. Тази практика е токсична. Ние всички искаме хората да изкарват повече пари, но зад тези пари трябва да стои някакво създаване на стойност, някакъв продукт, нещо реално. А не просто изкуствено държавата да бута нагоре публичните разходи без тези пари да са изкарани”. 

Гостът направи паралел с личните финанси, при които никога не е добре “да изтеглиш кредит, за да отидеш на море в Гърция или да си купиш храна”. “Ние, като държава, вървим към този модел”.

“Нас ни притеснява, че вместо фокусът да е в дерегулиране и в много други практични неща, които може държавата да направи, с които да улесни живота на хората и на бизнеса, за да могат да изкарват повече пари”, добави Добромир Иванов.

“А разговорът е как популистки да обещаем повече пари преди изборите на колкото може повече хора, а след това тези пари да се компенсират със заеми, защото няма от къде другаде да дойдат – никой от естествените механизми, с които можем да растем като икономика и като държава не работи”. 

Притеснението, че този модел ще остане до тогава, докато нямаме редовно правителство, стои твърдо, категоричен бе събеседникът. “В момента е ясно, че кой каквото и да обещае преди изборите, без някакъв хоризонт напред обещанията са напразни. Преди говорихме, че четири годишен хоризонт напред е кратък за прилагане на стойностни държавнически решения. Разговорът трябва да бъде сблъсък на визии за десетилетия напред, а сега разговорът е с хоризонт три месеца. Няма такова решение, което можеш да вземеш, и то да е стойностно с такъв хоризонт”.

“Хората не разбират как работи Европейския съюз. ЕС създава регулации, закони, рамки, които винаги стъпват върху прецеденти от отделните държави. Разговорът не е: “На нас харесва ли ни Европейския съюз и ако не ни харесва дайте да си ходим”. Аз съм много благодарен, че сме в Европейския съюз, но аз много често не одобрявам някои от нещата, които Европейския съюз прави. Според мен той е свръхрегулиран, той губи фокус с това как да се конкурира с Китай и САЩ”.

Но ако на нас нещо не ни харесва, това значи, че ние можем да го променим, изтъкна Иванов. “И начина, по който България може да го направи, е като не чакаме да сме 27-мата държава, която да чака да препише това, което Брюксел е измислил, а изпреварващо да създаваме рамка, добра за нас. Тогава това ще е рамката, на която ще стъпи целият Европейския съюз и директивите ще са съобразени с това, което ние сме направили. Ние трябва да сме лидерите, които променят ЕС в посоката, в която ние вярваме, че е правилна. Вярвам в това, че ЕС може да бъде едно много по-дерегулирано място, където създавайки бизнес в България, ти да имаш наистина достъп до целия европейски пазар, защото в момента единният пазар не функционира наистина”. 

Вижте целия коментар във видеото.

Всички гости на предаването “В развитие” може да гледате тук.