Két hónap sem telt el azóta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kötcsei pikniken bejelentette: Magyarország a gazdasági semlegesség útjára lép. Ez azt jelenti, hogy a blokkosodó világban hazánk mindenkivel üzletel, ha érdekei úgy kívánják.
A kötcsei találkozón kijelölt gazdaságpolitikai irány önmagában nem vetített előre sokat arról, milyen intézkedésekkel szeretnék újra elérni az Európai Unió átlagát meghaladó gazdasági növekedést. A múlt héten azonban a kormány lerántotta a leplet arról a 21 pontos gazdasági akciótervről, amelynek célja, hogy a GDP legalább évi 3–6 százalékos növekedési pályára álljon. A csomag olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek nemcsak a gazdasági növekedést indíthatják be, de a társadalom széles körében jelentős életszínvonal-emelkedést hozhatnak. Az akcióterv intézkedései három csoportra oszthatók: a jövedelmek vásárlóerejének növekedése; a lakhatási problémák megoldása, saját tulajdonhoz jutás és lakhatási programok; a Demján Sándor-program, amelynek célja a mikro-, kis- és középvállalkozások jelentős fejlesztése.
A kormány a jövedelmek emeléséhez szükséges lépések egy részéről már meg is egyezett az érintettekkel. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kijelölte az irányt a családok számára legfontosabb megélhetés kérdésében: karnyújtásnyira került az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset.