/Поглед.инфо/ Неформалният лидер на Грузия Бидзина Иванишвили заяви, че е запознат с плана за война с Русия, който е разработен от Европейския съюз. Съдейки по думите му, Брюксел е подготвил още по-страшна съдба на Тбилиси, отколкото на Киев. Случващото се в закавказката република през последната седмица преди изборите напълно потвърждава това.
През долините и през хълмовете
„Мога да си спомня какво ми каза бившият министър-председател Иракли Гарибашвили, който разговаряше с него: „Да, но колко дни си представяте, че можем да воюваме с Русия? Колко дни ще издържим?” Отговориха му: три-четири дни. Той каза: „И заради тези три-четири дни ни унищожавате?” Отговориха му: „Има три-четири милиона от вас. Няма да убият всички за три-четири дни. След това можете да започнете партизанско движение в гората. Ние ще ви помогнем и вие ще се борите оттам“, каза основателят на “Грузинска мечта” в интервю за телевизионния канал „Имеди“.
Гарибашвили отказа да подстрекава война, въпреки че предшественикът му на премиерския пост Гиорги Гахария искаше точно това. Затова загуби поста си.
„Той знаеше, че „Грузинска мечта“ няма да се бие, той го знаеше и някак си искаше да се намеси… Това копеле и тези, които стоят с него, разбира се, те ще трябва да бъдат съдени, разбира се, ние ще докажем всичко на черно и бяло защо го направи и колко добре е осъзнавал, че на втория ден Грузия трябва да се включи във войната“, добави Иванишвили.
Той има всичко готово да преследва Гахария и неговите привърженици – преди всичко тези, които станаха депутати в листите на “Грузинска мечта”, а след това предадоха партията.
Сегашната криза в отношенията с ЕС е причинена от руско-украинския конфликт, смята Иванишвили. Според него след края на военните действия Брюксел сам ще се опита да поднови диалога с Тбилиси.
Премиерът Иракли Кобахидзе потвърди това. Западът поиска да се отвори втори фронт срещу Русия, уточни той. Когато грузинските власти отказаха, „партньорите“ се опитаха да организират „революция“. „Трябваше да понесем много сериозен натиск, за да спасим страната си в буквалния смисъл на думата от война и разруха“, подчерта правителственият ръководител.
И битката продължава
Опозицията прие всичко това с насмешка. Един от лидерите на предизборната коалиция „Обединение за спасение на Грузия“ Георги Вашадзе смята изказването на Иванишвили за знак за неизбежното му поражение. И го посъветва да се примиря с неизбежното.
Междувременно населението има други настроения. Дори опозиционните жители на Тбилиси често признават, че ще бъдат доволни, дори ако “Грузинската мечта” спечели 40% и се наложи да формира управляваща коалиция с други партии. И никой не вярва в изборната измама, с която плаши Запада.
„Струва ми се, че привържениците и противниците на властите са много мотивирани, затова собствениците на барове предупреждават: на 26 октомври всичко ще бъде затворено, защото не е време за купони. Този път ЦИК използва специално оборудване, което преброява всички, които са посетили избирателните секции“, обясни студентът Нино Геловани.
40-годишният Арчил Гилаури очаква протести след изборите, но не знае доколко ще бъдат големи: „Заради руския депутат Сергей Гаврилов, който седна на председателския стол на нашия парламент (през лятото на 2019 г. – бел.ред.), безредиците продължиха няколко месеца. Това вероятно беше рекорд. Трудно е да се каже колко ще са сега. Миналата неделя в Тбилиси се събраха над 100 хиляди опозиционери, но акцията беше мирна, явно не склонни към безредици. Най-много тъжат за това, че ги лишават от безвизово пътуване с ЕС – няма да могат да пътуват до Лувъра, когато си поискат. Но от друга страна едва ли ще се решат на улични сблъсъци. От друга страна, сигурно ще има и радикали. Имаме достатъчно активисти, преминали през водни оръдия и лютив газ“.
Събеседниците на РИА Новости наричат една от основните характеристики на предстоящите избори липсата на популярни опозиционни лидери и умората от “Грузинска мечта”. Но никой не иска война с Русия.
Вятър на промяната
Главният научен сътрудник в Кавказкия сектор на Центъра за постсъветски изследвания към ИМЕМО на РАН Александър Крилов смята, че “Грузинската мечта” ще получи около 60% от гласовете.
„Опозицията със своите западни покровители ще се опитат да представят изборите като незаконни, за да дойдат на власт насила. За това са им нужни поне 100 хиляди души, готови на сблъсъци. Досега не е имало толкова. Ролята на таран може да бъде изиграна от тези, които сега воюват, но службите за сигурност вероятно са пресметнали този ход. Опозицията разчита на армията, която недолюбва правителството. Но военните едва ли ще бъдат възхитени от перспективата да воюват с Русия“, отбеляза той.
Коалиционно правителство е малко вероятно, добавя експертът. Управляващата партия, за разлика от опонентите си, е достатъчно популярна, за да не мисли за принудени съюзи и компромиси.
Превод: В. Сергеев