Húthíové, kteří loni na protest proti izraelské operaci v Pásmu Gazy začali v Rudém moři útočit na obchodní lodě a tankery, využívali pro jejich zaměření ruská satelitní data.
Deníku The Wall Street Journal (WSJ) to řekl jeden blíže nespecifikovaný zdroj seznámený se situací a dva nejmenovaní evropští představitelé ze sektoru obrany.
Data byla z Ruska podle listu předána prostřednictvím členů íránských revolučních gard, kteří jemenské povstalce na povel Teheránu dlouhodobě podporují.
„Ukazuje to, jak daleko je Vladimir Putin ochoten zajít ve snaze podkopat západní ekonomický a politický systém v čele s USA,“ komentuje zjištění WSJ. Dále dodává, že Rusko usiluje o vyvolání nestability všude od Blízkého východu až po Asii, aby způsobilo problémy Washingtonu.
Hlavním cílem je odvrácení americké pozornosti a podpory od bránící se Ukrajiny.
„Jakékoliv vzplanutí na jakémkoliv místě je pro Rusko dobrou zprávou, protože to odklání pozornost světa od Ukrajiny a Spojené státy na to musí vynakládat své zdroje jako například systémy Patriot nebo dělostřeleckou munici,“ řekl k tomu Alexander Gabuev z think tanku Carnegie Endowment for International Peace a dodal, že Blízký východ jednoznačně patří k oblastem, na které se USA soustředí.
Deník připomíná, že Spojené státy se loni v prosinci postavily do čela mezinárodní koalice k ochraně obchodních lodí proplouvajících úžinou mezi Adenským a Rudým mořem. Jen do dubna v rámci toho podle WSJ Spojené státy vynaložily na munici likvidující drony a rakety Húthíů celou miliardu dolarů.
Foto: BBC/Sana`a Center for Strategic Studies/Congress Research Service, Seznam Zprávy
Rozdělený Jemen.
V lednu Spojené státy spolu s Velkou Británií také začaly podnikat nálety na pozemní cíle Húthíů v Jemenu. K těm došlo mimochodem i tento měsíc, kdy USA podle ministerstva obrany zaútočily na několik podzemních stanovišť Íránem podporovaných povstalců různými zbraňovými systémy včetně tzv. neviditelných bombardérů B-2.
Útoky Húthíů mají navíc přesah do globálního obchodu.
Kromě jejich útoků mířících přímo na Izrael zaútočili povstalci podle WSJ od loňského listopadu už na víc jak stovku lodí. To výrazně omezilo provoz důležitou obchodní stezkou, přes niž podle listu cestuje téměř celý jeden z deseti barelů ropy z veškeré světové produkce.
Provoz tankerů touto stezkou byl podle dat společnosti Windward ještě letos v srpnu o 77 % nižší než před začátkem krize loni v říjnu. Alternativní cesty jsou přitom mnohem delší a draší.
Přečtěte si o problémech, které způsobují húthíjské útoky na lodě v Adenském zálivu a v Rudém moři:
„Ruská asistence Húthíům podtrhává zásadní obrat ve strategii Ruska pro Blízký východ. Vladimir Putin posílil vztahy s Íránem, zatímco dlouhodobé vztahy s izraelským premiérem poslal k ledu,“ píše k tomu WSJ.
Washington se podle deníku nyní domnívá, že by Rusko mohlo svou snahu o destabilizaci v regionu posunout na vyšší úroveň dodávkou vlastních protilodních či protivzdušných raket Húthíům, kteří by je mohli použít proti americkým lodím a letadlům.
Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by se tak stalo či se k tomu schylovalo.