„Pasirodo, tai yra veterinarijos taisyklių pažeidimas. Pagal jų supratimą šis kiaušinis yra gyvas gyvūnas, o pagal mūsų – šis kiaušinis nėra gyvas gyvūnas“, – aiškina Tatjana Luneva, įmonių grupės prezidentė, kurią cituoja rugrad.online.

Gabenant kiaušinius į anklavą oro transportu, anot jos, smarkiai išauga  logistikos sąnaudos.

„Bandėme vežti iš Turkijos į Sankt Peterburgą jūra. Bet tai kiaušinis. Tokia logistika sudėtinga“, – kalba įmonių grupės vadovė.

Kaliningrado įmonė siekia sumažinti priklausomybę nuo išorinių perinti skirtų kiaušinių tiekėjų arba visiškai jų atsisakyti. Tačiau tam reikia užvesti nuosavą motininių vištų pulką. Kai 2018 m. Bagrationovskio rajone buvo atidarytas inkubatorius, įmonių grupė svarstė galimybę turėti savo motininį pulką, kurio pakaktų įmonės poreikiams patenkinti.

Dabar T. Luneva patvirtina, kad toks projektas buvo, tačiau jis nebuvo įgyvendintas.

„Reikalingos gana didelės investicijos“, – nurodo ji.

Kiaušiniai pernai Rusijoje tapo deficitine preke.

„Pirkti maistą darosi vis brangiau. O kai kurios įprasto šeimos stalo sudedamosios dalys tapo nebeįperkamos vidutiniam namų ūkiui“, – rašo ruwest.ru.

Srities statistikos tarnybos Kaliningradstat duomenimis, brangiausiųjų  produktų sąraše pirmauja česnakai, kurie per metus iki 2024 m. rugsėjo pabrango beveik pusantro karto (45,8%), antroje vietoje, kaip teigiama, ir taip „retai kieno perkamas alyvuogių aliejus“, per metus pabrangęs 43,37% iki vidutiniškai 1.929 RUB (apie 19 Eur) už litrą. Trečioje vietoje kiaušiniai, kurių kaina per metus pakilo 37,7%.

Siekdamos užtikrinti metinį gamybos pelningumą ir finansinį stabilumą, įmonės kasmet rudens-žiemos laikotarpiu priverstos didinti vištų kiaušinių kainas.

Vietos valdininkai aiškina, kad tai ne pabaiga. Prieš savaitę Gurjevsko  paukštynas, siekdamas išlaikyti rentabilumą,  pirmos kategorijos vištų kiaušinių pardavimo kainas kilstelėjo 9,5%, antros kategorijos – 5 %.

Nepaisant visų vietos valdžios patikinimų, kad sankcijos beveik jokio poveikio nedaro, verslininkai kalba kitaip. Logistikos sunkumai didina gamybos sąnaudas. Pavyzdžiui, dėl pristatymo žuvų ūkių mišrių pašarų kaina padvigubėja. Kaliningrado baldų įmonių pelningumas dėl logistikos 2024 m. sumažėjo 7,2%.

Dėl to Kaliningrado srities gaminiai tampa Rusijoje, kuri vis dar yra pagrindinė vietos gamintojų pardavimo rinka, nekonkurencingi.

Vietos žiniasklaidos žiniomis, įmonės svarsto galimybę perkelti gamybą į kitus Rusijos regionus.