Rozhodnutí zohlednilo skutečnost, že údajné trestné činy nezpůsobily německému státu žádnou finanční ztrátu a že k nim došlo před delší dobou, uvedlo podle agentury Reuters státní zastupitelství v prohlášení.
Usmanův případ se začal projednávat v září 2022, kdy německá policie při hledání důkazů trestné činnosti prohledala 24 domů a bytů v několika spolkových zemích. Usmanov podle německé prokuratury v letech 2017 až 2022 provedl několik transakcí s penězi, jejichž původ chtěl utajit. K tomu patrně použil rozsáhlou a složitou síť firem převážně v daňových rájích.
Foto: Profimedia.cz
Ruský oligarcha Ališer Usmanov (vlevo) převzal v dubnu 2019 od prezidenta Vladimira Putina medaili Ruské geografické společnosti. Přihlížel tehdejší ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Uložení peněžitého trestu neznamená přisouzení viny, stojí v prohlášení německého státního zastupitelství. Podnikatelovi právníci uvedli, že po více než dvou a půl roce vyšetřování se nepodařilo prokázat hlavní obvinění z praní špinavých peněz. Usmanov zaplatil pokutu způsobem, který určil soud, když poslal 1,5 milionu eur (téměř 39 milionů korun) na charitativní organizace a 2,5 milionu eur (63,3 milionu korun) do státní kasy.
Zahraniční
Hodnota majetku 71letého Usmanova je podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg 14,4 miliardy dolarů (přibližně 334,9 miliardy Kč). Oligarcha zbohatl podnikáním v těžebním průmyslu, telekomunikacích a na mediálním trhu.
Usmanov býval jedním z majitelů britského fotbalového klubu Arsenal a v současnosti čelí sankcím ze strany USA i Evropské unie, které na něj uvalily od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Oligarcha se soudně bránil nejen proti policejnímu postupu, ale také proti zprávám v tisku. V roce 2023 zažaloval německý mediální dům RND kvůli tomu, že nesouhlasil s článkem, kde se o něm psalo jako o blízkém příteli ruského prezidenta Vladimira Putina. Žalobu ale nakonec stáhl.
Válka na Ukrajině