България се оказва №1 в Европа по ръст на т.нар. експати – това са хора, които напускат родината си, обикновено заради работа или образование, и решават да започнат нов живот в друга държава. Броят на тези пришълци у нас е скочил от 21 510 през 1990 г. до 184 363 през 2020 г. – което е 757% увеличение, показват данните на компанията „Уилям Ръсел“, специализирана в  застраховане на живеещи в чужбина.

С тези над 700 процента увеличение нашата страна е на четвърто място в света. Първа в класацията е Южна Корея, където “експатите” за последните 30 години се се увеличили от 40 хил. до 1,7 милиона, което прави над 1700% скок.  

На второ и трето място са Колумбия и Чили, което авторите на проучването обясняват с ниските разходи за живот, достъпни цени на жилищата и възможността за придобиване на гражданство за по-малко от пет години (в Колумбия). На предни позиция са още Испания, Сърбия, Малта, Исландия, Финландия и Турция.

 

Голямото изтичане

На другия полюс – държави с най-много емигрирали, се намират Босна и Херцеговина (514 хил. емигранти на 1 млн. души), Албания (434 хил. на 1 млн. население) и Северна Македония (333 хил. на 1 млн.). Изследователите посочват като причини за “бягството” високата безработица, търсенето на по-добри възможности за образование в чужбина. Специално за Северна Македония авторите на проучването отбелязват, че македонците напускат родината си и заради политическата нестабилност през последното десетилетие – от споровете за името до корупцията. 

 

Най-привлекателните държави 

От „Уилям Ръсел“ правят и Индекс на експатите, като отчитат различни показатели –  здравеопазване, качество на живот, възможност за работа и т.н.  Проучването е проведено сред 59 държави, които авторите определят като по-богати и развити. В тази класация България се нарежда на 38-о място, следвана от Хърватия и Обединеното Кралство. Начело са Австралия,  Исландия и Финландия, а последна е Индонезия. 

 

Профил

Най-мобилни са хората между 30 и 40 години – те най-често отиват в други държави, за да започнат нов живот там. Повече от 15 млн. международни мигранти са на възраст 35-39 г., показва още проучването на “Уилям Ръсел“. Това е период, в който обикновено човек е в апогея на професионалното си развитие и преместването в друга страна може да предложи по-добри възможности за кариера и по-висока заплата.

Ако искате да подкрепите независимата и качествена журналистика в “Сега”,
можете да направите дарение през PayPal