Orbán Viktor azt mondta: 1956-ban megvolt az egység, megvolt a közös akarat, de az erő nem volt elegendő a szuverén cselekvésre.

“Ma megvan a szuverén cselekvés lehetősége, és ígérem, hogy mi élünk is vele” – mondta.

Orbán Viktor beszéde elején köszönetet mondott az árvízi védekezésben részt vevőknek, akik a rendezvény és az azt követő családi nap kiemelt meghívottjai. Emberfelettinek nevezte a vízügyesek, katasztrófavédelmisek, katonák, rendőrök és önkéntesek egy hónappal ezelőtti munkáját, hozzátéve, hogy a többi országban a Duna áradása 24 halálos áldozatot követelt, és az árvíz által okozott kár meghaladja a 10 milliárd eurót, Magyarország viszont egyetlen emberi életet sem veszített el, a károkat pedig minimálisra szorította.

A kormányfő azt mondta, ha “veszedelem közeledik”, ha bajban van a haza, össze kell fogni; a magyar nyakas nép nem tűri, hogy bármely felsőbbség belebeszéljen az életébe, de az összefogás törvényét betartja, mert anélkül nincs szabadsás, biztonság.

Összefogás nélkül idegenek uralkodnának rajtunk, előbb-utóbb kiforgatnának mindenünkből és adósrabszolgasorba juttatnának – tette hozzá.

Kitért arra, hogy az 1956-os forradalmat sorscsapások előzték meg: januárban földrengés volt, márciusban jeges ár öntötte el a Duna vidékét, felnőttek és gyermekek haltak meg. Szerinte felhívó jel volt ez, hogy ideje készülni az összefogást követelő nagy időkre. Orbán Viktor azt mondta: 1956 októberében a Duna után “a történelem is kilépett a medréből”, mert Magyarország nem tűrhette tovább a szovjet birodalmi elnyomást. “A magyar szabadságszerető és szabadságharcos nép; rosszul viseli a zablát, és csak idő kérdése, mikor tör ki a hámból. A magyarokat még soha, egyetlen megszállónak sem sikerült betörni vagy megszelídíteni” – fogalmazott.

Kijelentette, a szovjet birodalmi elnyomás megbéklyózta és meg is nyomorította a magyarokat, akiknek bábkormányt ültettek a nyakukba. Olyan bábkormányt, amelyben kollaboráns magyarok ültek, akiknek az volt a megbízatásuk, hogy a magyarok javait idegenek kezére játsszák át, a magyarok munkáját és életerejét pedig a birodalmi érdekek szolgálatába állítsák – fűzte hozzá.

A miniszterelnök kiemelte: a birodalmak azt szeretik, ha valaki behívja őket, és mindent meg is tesznek azért, hogy legyen olyan magyar, aki végül behívja őket. Így tett a Szovjetunió is – jegyezte meg, emlékeztetve, a szovjetek azt akarták, hogy az ő elvtársaik, a magyar kommunisták adják a bábkormányt, amely majd maradásra kéri a megszálló szovjet csapatokat.

Felidézte, koholt vádakkal börtönbe vetették a nem kommunista vezetőket, megfélemlítéssel, zsarolással és erőszakkal sarokba szorították a magyar embereket. Ami nem tetszett nekik, azt bezárták, ami megtetszett nekik, azt elfoglalták, majd választási csalással juttatták elvtársaikat a hatalomba – mondta, hozzátéve, végül így sikerült a moszkvai kádereket a magyar emberek nyakára ültetni.

Orbán Viktor azt mondta, “hiába van a hatalom minden fegyvere a kezükben, hiába az erőfölény, hiába a világpolitikai kényszerhelyzet, a magyarok nem tűrik a megaláztatást; hogy egyszer és mindenkorra minden bábkormány és birodalom is megértse és soha többé ne felejthesse el, megcsináltuk a világtörténelem legfényesebb szabadságharcát”. Egy életre megtanítottuk nekik, hogy ne bántsd a magyart – jelentette ki.

Elmondta, a szovjetek és a kommunista helytartóik megértették a leckét, a következő harmincnégy évben visszább fogták az agarakat és végül csak hazamentek. Ezért állhatunk ma itt, ezért lehetünk ma szabadok és ezért tudja ma is mindenki a világon: a magyarokkal csínján kell bánni. Gloria Victis – dicsőség a hősöknek – fogalmazott.