10 технологични училища като ТУЕС в цялата страна ще помогнат за привличане на инвеститори в регионите, казва водачът на листата на ГЕРБ в 24-и МИР в София
“Качественото образование е истинският двигател на развитието на една страна. То е основата за развитието на икономиката, на регионите и оттам – на България.” Така Йорданка Фандъкова обяснява защо е превърнала в своя лична кауза темата за качественото образование. Не само защото е учител по професия, била е директор на училище и за кратко министър на образованието.
Няма бивш учител, това е призвание, което човек носи в себе си за цял живот. И Фандъкова е доказателство за това. Макар да не се е връщала в клас, откакто влезе в политиката, никога не е прекъсвала връзката и учителите в София го знаят, защото като кмет поддържаше постоянен диалог с тях. Образованието беше единият от приоритетите ѝ за София не само като инфраструктура, а и като значима дейност. По нейно време в столицата бяха създадени нови специалности в професионални гимназии, стипендиантски програми за медицински сестри и студентски стажове в общината.
Образованието е във фокуса ѝ и като водач на листата на ГЕРБ-СДС в столичния 24-и МИР. Гордее се, че с колегите ѝ в партията са извели образованието като стратегически национален приоритет
“Всички политици трябва да си отговорят на въпроса за каква България работят и мечтаят
За нас развитието на икономика с висока добавена стойност и технологичния сектор е ключово. В основата на това обаче е образованието, защото за всеки инвеститор кадрите са на първо място”, казва Фандъкова. Образованието води инвеститорите. Те ще се насочат към регионите, в които се подготвят добри кадри за технологични и инженерни производства.
Затова Фандъкова предлага създаването на 10 технологични училища в различни населени места. Те ще са по успешния модел на технологичното училище ТУЕС в София. Враца вече разработва такава идея, а това ще е шанс за Северозападна България, разказа Фандъкова, която е готова да работи за тези проекти. Не става въпрос само за училище, а и кампуси – такива комплекси ще привличат инвеститори и дават перспектива за целия регион, което вдига стандарта на живот и да задържа младите хора, обяснява тя.
Йорданка Фандъкова по време на среща с учители от столицата
За да се случи всичко това обаче, трябва да се направят промени в системата на образованието ни, които да го извадят от фазата “зубрене” и фаза “умения” и прилагането на практика на наученото. “Цитираме непрекъснато резултатите от ПИЗА, която измерва уменията на децата да прилагат на практика знанията. Ако не могат да прилагат знанията, те самите си задават въпроса: Защо го учим това”, казва Фандъкова. Покрай внука си Алекс, който днес е в 11-и клас, вижда колко натоварена е учебната програма и как буквално се “препуска” с преподаването на материала, без да има време за упражнения и обсъждане на наученото. След това тези знания са изключително нетрайни. Целта на промяната в учебните програми е да се освободят часове за упражнения, дискусии, за работа по групи, обяснява тя. И допълва:
Децата са умни, те имат нужда просто някой да ги провокира
И ако училището направи това, то ще си е свършило работата.
Съжалява, че за разлика от повечето европейски страни в България се е забавила много реформата в учебните програми. Ние правихме много за строителството и модернизацията на училищата, за вдигане на доходите на учителите и квалификацията им, но изостанахме в учебните програми, коментира Фандъкова. Сега това е най-важната задача, убедена е тя.
За да бъде реализирана тази промяна, е нужно силно лидерство на ниво Министерство на образованието. Затова трябва стабилност, никое служебно правителство няма силата и времето да прави такава реформа, казва Фандъкова.
“Ако продължи тази несигурна политическа обстановка, България ще продължи да губи времето на нашите деца, младите хора, които няма да бъдат конкурентноспособни спрямо своите връстници. А най-лесното е – те избират това, което е по-доброто за тях, и заминават за чужбина. Така че ако искаме децата ни да остават тук, трябва да го направим интересно и полезно. Това се случва в училище, в университета и съответно в градовете и регионите”, казва Фандъкова.
За подобна тежка реформа освен време е нужен и политически консенсус. Идеята на Фандъкова е да се създаде научноизследователски институт по модела на ИНСАЙТ. В него ще привлечем топизследователи от държави с доказано добро образование и български учени от университетите и БАН, които да работят с училищната общност.
В България
има успешни модели в някои училища и отлични учители,
които са на високо европейско ниво. Този опит обаче остава затворен в конкретното училище. Изследователският център ще може да оцени добрия опит и да го мултиплицира, каза Фандъкова.
Според нея трябва да се види и какви добри практики има при прилагането на съвременни методи на преподаване, включително с използване на изкуствен интелект.
“Използването на изкуствен интелект в образованието не е нещо толкова страшно, ако се прилага в полза на ученика и учебния процес, а не просто да замени процеса на мислене и учене. Това не е бъдещето, а настоящето, част от ежедневието на децата сега”, коментира Фандъкова. Според нея България има абсолютна възможност да е сред водещите държави в това отношение, защото има опит в технологиите и IT секторът е много добре развит.
За да се случи това в училище обаче трябва подготовка и на самите учители, тоест – нужна е промяна в учебните програми за педагогическите специалности в университетите.
“Това са конкретни задачи, които си поставяме за работа в следващото Народно събрание и редовно правителство. Ако не направим тези стъпки, не постигнем политически и обществен консенсус, ще продължим да разчитаме на добрите училища и учители; едни деца ще успяват, други не, а разликата между различните училища и населени места ще продължи да се задълбочава”, коментира Фандъкова.
Макар да беше дълги години кмет на София – единствената жена и най-дълго управлявалият в историята на града, тя не може да свикне с популизма и политическите игри. Убедена е, че седмите поред избори обезсърчават хората. “За да има устойчива политика, трябва да има стабилност и предвидимост, трябва стабилно правителство. За целта е важно повече хора да гласуват”, призовава тя. Опитва се в лични разговори да убеди хората, че само с гласа си могат да помогнат да се сформира редовен кабинет и да се върне стабилността в България.
Щастлива е, че по време на срещите й с хората идват и много младежи. Те проявяват интерес към политиката, общественото развитие. Сами стигат до извода, че трябва да са активни и техния глас е важен. Но има и млади хора, които изобщо не се интересуват от тази тема, които казват: защо да гласувам, разказва тя. „Трябва да им покажем, че има смисъл”.
Убедена е, че трябва да се акцентира повече на гражданското образование в училище. То сега се учи в горните класове на гимназиалния етап, но програмата е такава, че повече се преподава история и теория, вместо децата да разиграват казуси за управлението и взимането на решения. Това е начин да се привлече интересът на младите към политиката и да са активни и отговорни.