За да разберете с какъв бизнес са се захванали Стефан Котоков и Владимир Джиджишев, първо ще трябва да се запознаете с една друга история. На 15 август 1991 година в популярния тогава в София като Японския хотел, днешен “Маринела”, отваря врати първата бинго зала в България. За разлика от другите видове игри като казиното например, лотарийните идват сравнително късно у нас, след като вече са набрали огромна популярност в западните страни.

33 години по-късно екипът на Money.bg се среща с двамата предприемачи в офиса им в столичния квартал “Лозенец”, които са си поставили за цел две неща: да дигитализират тази дейност и да създадат най-голямото онлайн бинго в страната.

Една крачка назад, две напред

“Видяхме много голяма технологична ниша. Всъщност, видяхме един цял пазар, в който технологиите бяха изостанали много”, казва Стефан Котоков, който е изпълнителен директор на Global Gaming Solutions. Той говори за т.нар. “мек хазарт” (soft gambling) с лотарийни игри, който носи със себе си по-малък риск за играчите както от зависимост, така и от загуба на пари, докато в същото време им осигурява забавление и възможност за печалби. Сетете се само за полетите на някои авиокомпании, при които след кетъринга и парфюмите стюардесите раздават и талони с потенциални печалби. Или за Българския спортен тотализатор, който към момента е единственият наземен оператор у нас.

Идеята за компанията, определяна от основателите й като софтуерен финтех, идва преди няколко години, когато този специфичен пазар претърпява сериозно сътресение – най-големият играч на него остава без лиценз, а популярните сред хиляди българи талони за търкане съответно без стойност. За Котоков и Джиджишев това е моментът за скок не само в този бизнес, но и да направят скок за самия бизнес – като го дигитализират и направят не една, а две крачки напред. По собствените им оценки пазарът в България възлиза на 400 милиона лева, като те вече управляват първия оператор за онлайн лотарийни игри, който притежава 10-годишен лиценз за дейността си.

Двамата нямат досегашен опит в игралния сектор, но за сметка на това имат богат опит в управлението на пари и процеси. Владимир Джиджишев е дългогодишен технически директор в дружества от финансовата сфера, сред които банкови и небанкови кредитни институции. В една от тях – естонската Iute Credit, отговаря за бизнеса в 6 държави и по-важното – трупа опит в трансформацията му от класическо дружество за микрокредитиране в съвременна финтех компания. “Трансформацията на един такъв бизнес изисква освен да познаваш финансовия сектор и всички продукти в него, и това да имаш технологични познания”, казва той.

Стефан Котоков от своя страна прекарва повече време в чистия банков сектор, минавайки през “УниКредит Булбанк”, БАКБ, “Алфа Банк” и “Пощенска банка”. Профилът му е предимно финансов, с дългогодишен опит в корпоративното банкиране. “Интересът и експертизата ми винаги е била в оценката на пазари – моята основна работа беше да оценявам потенциал и рискове за определени продукти и кредитополучатели”, казва той. Двамата завършват и MBA програми, съответно в COTRUGLI Business School и American University in Bulgaria, преди да се впуснат в управлението на собствен бизнес. В началото на 2022 е привлечен и Борис Вардев като Оперативен директор във фирмата, което завършва формирането на първоначалния екип.

Първо технологията, после и бизнеса

“Ние сме разработили и оперираме с единствена до момента по рода си платформа за онлайн лотарийни игри в България”, казва Владимир Джиджишев, другият изпълнителен директор в компанията. Тук става дума за iPlay, която е базирана на технологии и облачни услуги, изключващи нуждата от физически локации. Представете си го така: тя осигурява дигиталната инфраструктура, върху която може да стъпят различни игри, включително и такива извън страната. Всъщност, една от идеите на двамата предприемачи е да започнат да предлагат продукта си на чужди пазари, когато се докаже достатъчно дълго време на нашия.

По думите им, тя е мислена така, че да бъде конкурентна в глобален мащаб – изключително ориентирана към потребителското изживяване (customer-centric), давайки възможност на играчите се забавляват през всяко едно електронно устройство. “Използваме комбинация от софтуерни решения които ни правят много оптимизирани от към човешки ресурс и цена за разработка и опериране”, добавя още мениджърът. Един от примерите в тази посока са многоканалните (omnichannel) услуги, които позволяват достигане до потребителя чрез всички възможни комуникациони канали за игра, като единственото ограничение може да бъде законодателното.

Платформата iPlay получава лиценз у нас през 2022 година, а операторът – през 2023-а. Global Gaming Solutions създава Igra.bg като първи “клиент” на собствената им иновация, с което иска да покаже ефективността й. Следва година на тестване на българския пазар, а отскоро е дадена и пълна газ на новия бизнес.

“Припознаваме се като стартъп, който тръгва от идеен проект и се развива поетапно, системно, технологично, стратегически, дори капиталово, по съвсем естествен начин – като един организъм”, категоричен е Котоков, който определя като една от основните причини за успешния растеж на компанията либерализирането на Закона за хазарта. “Със законодателните промени от 2021 година пазарът се промени, като държавата го направи по-свободен, по-конкурентен”, смята той.

Следваща спирка – международните пазари

Законодателните специфики са и единственото ограничение за излизането на чужди пазари, казват дигиталните предприемачи. В Европа няма единно законодателство за хазарта, което означава, че за всеки пазар ще трябва да се мисли различна стратегия. Според разписания бизнес план, който Котоков и Джиджишев следват, Global Gaming Solutions трябва да стъпи на чужд пазар до две години. Дотогава акцентът ще пада върху резултатите в България, които трябва да послужат за демонстрация на възможностите на iPlay. Не на последно място за тази цел, както и с цел по-голяма публичност, дружестото планира да стъпи на фондовата борса чрез beam пазара на БФБ, откъдето да набере нужния капитал за разрастването.

А каква по-добра демонстрация на бизнес сила от създаването на най-голямата бинго зала в България?