Пропадна опитът за възстановяване на фериботната линия между Варна и Грузия, която трябваше да бъде обслужвана от ферибот ГЕРОИТЕ НА СЕВАСТОПОЛ. Този извод може да се направи от неактивността на дружеството-чартьор на кораба – базираната в София частна фирма “П.Н.А”. Фериботът все още е задържан за неизплатени заплати на моряците и се намира на Фериботен комплекс – Варна и все още не е преминал класов ремонт.

Компанията, първоначално регистрирана с 30 лева капитал, извърши два поредни рейса с плавателния съд, като впечатли сектора с предложения размер на възнаграждения за екипажа. По-късно стана ясно, че софийската компания трупа задължения както към БМКЦ, отдало кораба на беър-боут чартър, към трети страни, но и към моряците.

Това стана причина за задържане и арест на ферибота.

Последваха серия от промени в собствеността на частното дружество, като възникнаха и обосновани съмнения, че зад него може би стоят украински интереси. Компанията “П.Н.А.” ООД подписа в средата на годината споразумение с управлението на грузинската железница (GZD) и БДЖ за възстановяване на фериботния трафик по Черно море. В него не бе посочено, че превозите ще се извършват с един от двата ферибота, които все още са в активите на БМКЦ и практически задушават държавното дружество.

Нито една от страните не бе открита за коментар, но по всяка вероятност причина за неактивността е невъзможност за набиране на средства за нужния класов ремонт на ферибота от страна на дружеството-чартьор.

Празен нов паркинг

Новият паркинг на Фериботен комплекс – Варна към момента остава празен.
Снимка: Maritime.bg

Фериботен комплекс – Варна ще се превърне в ключова точка за техниката и товарите към Украйна в процеса на възстановяването ѝ, обяви бившият транспортен минитър Георги Гвоздейков в края на миналата година, когато вече течеше мащабна държавна инвестиция в рехабилитацията му. През юни стартира ремонтна програма на стойност 13 млн. лева, осигурени от ДП „Пристанищна инфраструктура“. В момента продължава ремонта на цеха за претоварване, предстои ремонт на цеха за смяна на талиги. Завършени са различни паркинги за моторни превозни средства, изградено е съоръжение за временно складиране на товари и е изцяло осигурена периметровата охрана на терминала.

Ферибот VARNA (сега AIA).
Снимка: архив

Бившият български ферибот VARNA, който сега плава под флага на Грузия и под името AIA, поддържа линия между румънското пристанище Констанца и грузинското Поти.

Източници на Maritime.bg от сектора твърдят, че се разглежда възможността фериботът да открие линия и до Варна още през следващия месец.

По всяка вероятност обаче, съдът ще превозва първоначално само ЖП-вагони.

10% ръст между Бургас и Батуми

Очаква ръст до 10% на превозените товарни единици и пасажери с ферибот ДРУЖБА между Бургас и Батуми.
Снимка: ПБМ

Към момента единствената морска фериботна връзка между България и Грузия остава през Бургас. През тази година ще бъдат отбелязани 10 години от откриването й. Линията Бургас – Батуми – Бургас се обслужва от ферибот ДРУЖБА (DRUJBA, IMO: 9031698). През ноември корабът ще извърши пет рейса между двете пристанища на Черно море.

ДРУЖБА премина класов ремонт в началото на годината във Варна след изключително успешен сезон за миналата 2023-а. Корабът превози 9 000 товарни единици – леки, тежкотоварни автомобили и всякакви видове транспортна техника и над 5 000 пасажери между двата бряга на Черно море.

За 2024-а година дружеството-оператор на кораба очаква ръст до 10% на превозените товарни единици и пасажери.